מה עושים עם רעיון?

 

 


מה עושים עם רעיון? מאת קובי ימאדה

 

מתוך כתבה ב- Publishers Weekly על סוד הצלחתו:

חברת המתנות 'קומפנדיום' הממוקמת בסיאטל, שעוסקת יותר במוצרי מתנה מאשר בספרים, הוציאה לאחרונה ספר תמונות, שנכתב ע"י נשיא ומנכ"ל החברה – קובי ימאדה, והפך לרב מכר – 'מה עושים עם רעיון?'.

למרות שזהו הניסיון הראשון של ימאדה בכתיבת ספר ילדים, הספר גרף הצלחה מסחררת. מתחילת ינואר 2014 נמכרו מעל 300 אלף עותקים. הספר, שאיירה מאה בוסום, מספר על רעיון ועל הילד שחולק אותו עם העולם.

ימאדה מעיד על עצמו שהוא בדרך כלל לא כותב ספרים. "בדרך כלל אני עסוק בענייני העסק, אבל מדי פעם שם את הכובע היצירתי בחזרה, במיוחד כשפרוייקט מסויים נותן לי השראה. וכך היה במקרה הזה. זה היה סיפור שצריך לספר."

ימאדה, שנמצא ב'קומפנדיום' מאז 1992, דמיין מלכתחילה ספר ילדים. "דמיינתי אותו בתור ביצה קטנה, וכך ציירנו אותו. זה הפך לסמל קטן וחמוד לרעיון.

"כשיש לנו רעיון, בהתחלה הוא בדרך כלל מאוד שברירי. אנחנו לא יודעים אם הוא טוב או לא, ומפקפקים בו ובעצמנו. אני מאמין גדול בכך שרעיונות מאפשרים לנו להשפיע על העולם. רציתי להעביר את המסר כך שילדים יכולו להאמין ברעיונות שלהם, להגן עליהם, ולאפשר להם לגדול. חשוב מאוד שיהיו רעיונות, משום שהם אלו שמעצבים את עולמנו. כל מה שאתם רואים סביבכם היה פעם רעיון."

הספר יוצר תהודה רבה גם אצל מבוגרים. "ההפתעה והעונג הגדולים ביותר שלי הם שגם נוער ומבוגרים התרגשו וקיבלו השראה מהמסר", אומר ימאדה. קיבלנו אלפי תגובות, גם מחברות גדולות כמו GE  וגוגל, ואוניברסיטאות רכשו עותקים רבים עבור הצוותים שלהם.

ימאדה מתאר את 'קומפנדיום' כמוציאה לאור שהיא בבסיסה "חברת מתנות שמתמקדת בהשראה", ואשר מוצריה נמכרים ברחבי רשתות, בוטיקים קטנים, חנויות למוצרי מתנה וחנויות מוזיאון.

הספר הנ"ל לעומת זאת, אפשר ל'קומפנדיום' מפגש עם שווקים נוספים. כשהספר זכה בפרס ספר התמונות הטוב ביותר לשנת 2014  מטעם מדינת וושינגטון  (2014 Scandiuzzi Children’s Book Award), סיפרו לו שזהו הספר היחיד שאזל מהמערכת לצורך מכירה לספריות. 'קומפנדיום' לא נכנסה קודם לכן למערכת ספריות מוסדית שלמה. "אז למדנו והשלמנו פערים כדי להפוך אותו לזמין בספריות. ההיכרות עם שווקים וקהלים שונים משמחת אותנו."

'קומפנדיום' מופצת ע"יAPG   שממוקמת בנאשוויל, וגם מיוצגת ע"י כ-100 נציגי מתנות עצמאיים.

גם ב'בארנס אנד נובל'  הספר נמכר בשפע. בנימין רובי, קניין ספרי ילדים ב'בארנס אנד נובל', אומר שהם מאוד התלהבו ממנו ממש מהרגע הראשון. "חשבנו שזהו ספר מעורר השראה, יצירתי, עם סיפור שהלקוחות שלנו מאוד יתחברו אליו, אז הוא קיבל דחיפת שיווק חזקה ומיקום מרכזי בעמדות מאז פרסומו". הרשת שמה אותו בראש הרשימה בין ספרי הילדים המומלצים לחופש, והציעה אותו במחיר מיוחד בקניית ספר ילדים אחר בין התאריכים 7-18 למאי 2015. "זהו תהליך שיווק מתמשך שבו אנחנו בוחרים ספר ומציעים אותו כתוספת מיוחדת בעלת ערך מוסף עם כותרת מודגשת", ומוסיף שקידום המכירות של 'מה עושים עם רעיון?' היה הצלחה ענקית.

ההצלחה של הספר לא הפתיעה את רובי, משום ש'קומפנדיום' הוציאה לאור ספרי תמונות מצליחים בעבר, אבל הספר הזה בהחלט היה יוצא דופן. "זה תמיד מרגש לראות ספר שאנחנו סבורים שצריך שיהיה לכל ילד בספרייה שלו, וזה מה שריגש אותנו בספר הזה." אומר רובי.

בנוסף, כל חנויות הרשת 'בארנס אנד נובל' ערכו שעת סיפור כלל-ארצית שמציגה את 'מה עושים עם רעיון?' ב-2 למאי, והקניין מתכנן להמשיך לתמוך בספר בעזרת קידום מכירות נוסף במשך הקיץ, הסתיו ועונות החגים. "עשינו כל מאמץ אפשרי כדי להבטיח שהספר יגיע לכמה שיותר לקוחות", אומר רובי.

ימאדה משייך חלק מהצלחתו של הספר לעובדה שיצירתיות, חדשנות, טכנולוגיה ותנועת העשייה הם נושאים מרכזיים כיום, גם בתעשייה וגם לילדים, בעיקר בהקשר לחינוך. לאחרונה הוא הרצה בפאנל בכנס חדשנות בחינוך 2015 (Teaching Garage’s 2015 Innovation in Education). "הם חושבים שהספר הזה ממש מצביע על הנקודה שבה אנחנו צריכים להיות היום בחינוך." אנחנו צריכים להזין את החשיבה הזו, שתעלה את המדינה הזו ואת העולם כולו למדרגה הבאה. איך ניצור את התרבות הזו? איך יוצרים סביבה בטוחה שבה ניתן להעלות רעיונות ולחקור לאן הם הולכים, במקום לדכא אותם ולעשות דברים שוב בדרך הישנה? ראוי לציון שאנחנו כנראה מלמדים חד-גוניות ולבסוף מתגמלים מקוריות. מה הילדים לומדים מזה?

"רעיונות, במצב ההתחלתי שלהם", הוא מוסיף, "עלולים להחרב על ידי גלגול עיניים, או אפילו ע"י נשיפה. זה עצוב בכל גיל כשזה קורה לך, אבל זה ממש עצוב כשזה קורה לך כילד משום שזה יכול ליצור דפוסים שאולי לא הכי מועילים לצמיחה ולמה שאתה יכול להשיג במשך ימי חייך."

בנוסף לתמיכה מ'בארנס אנד נובל', ימאדה אומר שהוא חב תודה על הצלחת הספר להמלצות מפה לאוזן. "נמכרו כבר מאות אלפי עותקים, ומהתגובות ניתן להבין שזו רק ההתחלה. אני חושב שהסיבה שזה נוגע כל כך ללבם של אנשים, היא שלהם עצמם יש רעיונות, כך שהם רואים את עצמם בדמות. "מוחו של אדם אשר נמתח לרעיון חדש, לעולם לא יחזור למימדיו המקוריים". (אוליבר ווינדל הולמס)."