מיהו אוטו ויידט?

  otto weidt

אוטו ויידט חלם להיות דקורטור.

נער מרדן, בן לאב מדביק טאפטים ואם עקרת בית, מתבגר אוטו בעיר הנמל רוסטוק שבצפון גרמניה, שם גם רכש את מקצועו של אביו.
ב 1906 כשהוא בן 23 אוטו פונה לפעילות פוליטית סוציאליסטית מחתרתית ומרבה להתעמת עם המשטרה ואף נעצר ומשוחרר לא לפני שריצה מספר ימים בבית מעצר בגין התנגדות לדיכוי זכויות אזרח.
ב 1912 אחרי שנישא לאלזה ונולדים להם שני ילדים עובר אוטו עם משפחתו לבירת הקיסרות הגרמנית – ברלין.
לצד פעילותו האנרכיסטית הוא גם עורך פרסומים פוליטיים חשובים ומנסה להתבסס כדקורטור.
ב 1914 פורצת מלחמת העולם הראשונה ואוטו ויידט נקרא לשירות צבאי אך בשל דעותיו הפציפיסטיות מצליח לחמוק משירות קרבי.
בין 1917 ל 1923 אוטו מתקשה להרוויח את לחמו שכן עם ראייה לקוייה ומדינה בכריסה כלכלית, הסיכוי שלך לעצב בתים של גרמנים מושפלים בחובות כספיים, די קלוש. אוטו ויידט פונה להתמחות ביצור מברשות ומטאטים.

נאמן לאידאלים שלו, הוא גם מרבה לכתוב ולערוך טקסטים פוליטיים וגם לכתוב שירים.
אני מסוגל לעשות שני דברים יחדיו:
אני יכול להפסיק
ואני יכול להשלים את מה שהתחלתי.

חיים חופשיים פרושים לפניי ואני בעצמי נתתי להם ערך…".
מתוך שיר שכתב אוטו ויידט בשנת 1917 "מבט"
האידאולוגיה הנאצית מבית מדרשו של אדולף היטלר מנצלת את המרמור והתסכול בקרב הציבור הגרמני ואת החלשות המפלגות הסוציאליסטיות ובשנת 1936כשהמפלגה הנאצית בשלטון, מקים אוטו ווידט את בית המלאכה למברשות – כשהוא כבר עיוור לגמרי.
אוטו ויידט נחוש בהתנגדותו למשטר הנאצי הרודני ומשנת 1936 ואילך מעסיק יצרן המברשות עובדי יצור חרשים ועיוורים רובם יהודים ויהודיות ועסוק באופן אובססיבי בהצלת עובדיו ובמניעת גרושם.
משנת בין השנים 1935 ועד פרוץ המלחמה גוברת החקיקה נגד יהודים והם הופכים לאזרחים סוג ב היהודים מסולקים ממקומות העבודה, מבתי הספר, עסקיהם נסגרים ורכושם מוחרם. אוטו המשיך להעסיק את פועליו ולהילחם על השבתם גם כאשר נאסר עליהם לעבוד בבית המלאכה והכל בזכות תשלומי שוחד כספי לקציני הגסטפו – האחראים על אכיפת חוקי ההמשטר הנאצי. אותן מברשות עץ ומטאטים אשר ייצרו העובדים בבית המלאכה שימשו בין יתר גם את הצבא הגרמני לניקוי כלי נשק ומכונות לוחמה ולכן הוכרז בית המלאכה כ"עסק חיוני למאמץ המלחמתי". בזכות המעמד המיוחד, מצליח אוטו ויידט לשמר במשך כמה שנים את עובדיו היהודים "החיוניים" ולמנוע את גירושם מברלין.
משנת 1943 ואילך מצטמצם כוח העבודה היהודי עד שלפני תוכנית הגירוש הסופי של יהודים מברלין, מצליח אוטו ויידט אף להסתיר כמה מעובדיו אך הם נתפסים בשל הלשנות לגסטפו על מקום המסתור.
מפעל המברשות ממשיך לייצר ולספק הזמנות של מברשות ומטאטים לוורמכט עד סוף המלחמה. בשנת 1947 הולך אוטו ויידט לעולמו ומייד לאחר מכן נסגר בית המלאכה.
בספטמבר 1971 מעניקה מדינת ישראל לאוטו ויידט את אות חסיד אומות עולם.

cd88519228Otto-Weidt-operai-sordi-ciechi

מוזיאון בית המלאכה לעיוורים

בשנת 1998 זוג סטודנטים למוזיאולוגיה מאוניברסיטה בברלין, היא אריאן קווזיגרוך – ילידת מערב גרמניה, הוא קאי גרודס, יליד מזרח גרמניה, שניהם מחפשים נושא לפרוייקט גמר ישומי. הם מאתרים את בית המלאכה הנטוש ומחליטים לתת למבקר את חווית הגילוי של המקום כפי שהם גילו אותו ומשחזרים את בית המלאכה לעיוורים כאתר זיכרון לפעולות התנגדות של אזרח גרמני לשלטון הנאצי על ידי עזרה ליהודים.
התערוכה שנקראה 'אמונה עיוורת חבויה בהקאשר מרקט' נפתחה כשנה לאחר מכן וזכתה להד בינלאומי וביקור של ראשי הועד המנהל של המוזיאון היהודי.  582b85e9d109a86964c293559d82c6d534123646c8

עוד באותה שנה מתקבלת החלטה להפוך את תערוכת הסטודנטים לחלק מתערוכת קבע וב 2001 עובר בית המלאכה לבעלות המוזיאון היהודי בברלין שהופך אותו למוזיאון המספר את עדויות הניצולים והעובדים על עזרתו של אוטו ווידט ובהמשך גם מתרחב המוזיאון ובחדרים הנוספים מוצגים גיבורים שקטים נוספים שהתנגדו למשטר הנאצי וסיכנו את חייהם בכך שהסתירו וסייעו בכל דרך אפשרית ליהודים הנרדפים. בשנת 2002 הסיפור ההיסטורי יוצא לאור ומוזיאון בית המלאכה לעיוורים ברחוב רוזנטאלר שטארסה 39 נפתח לציבור הרחב 55 שנה לאחר שנסגר.

mbow_02.jpg_maximag1036IMG_1629-1024x682

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>